Finland
Sweden

Cam Kumlama

Başlıksız Belge

Bu sayfada cam kumlama işleminde kullanılan makine ve ekipmanlar hakkında bilgiler bulunmaktadır. Cam kumlama işlemi 3 farklı ihtiyaca göre 3 farklı yöntem ve makine grubuyla yapılabilmektedir. Bu ihtiyaçlardan birincisi düz cam kumlama, ikincisi bombe cam kumlama ve üçüncüsü cam eşya kumlama ihtiyacıdır.

Düz Cam Kumlama İşlemi

Düz cam kumlama işlemi genellikle çok sayıda kumlama tabancası içeren dikey çalışan otomatik cam kumlama makinalarında yapılmaktadır. Bu tip makinalar yüksek miktarda hava tükettiklerinden vidalı ve mutlaka hava kurutuculu bir kompresör sistemi ile beslenmelidir. Aşağıda örnek bir düz cam kumlama sistemi resimlendirilmiştir.

Düz Cam Kumlama Tesisi
Düz Cam Kumlama Makinesi Kompresör Seti
Dikey Düz Cam Kumlama Makinesi Vidalı Kompresör Seti
Kumlanmış Cam

Bombeli Cam (Duşakabin Camları) Kumlama İşlemi

Bombeli camların kumlama işlemi düz camlara göre daha karmaşık bir kumlama sistemine ihtiyaç duymaktadır. Bunun nedeni dikey düz cam kumlama makinelerinde cam giriş kısımlarındaki yarıklar bombeli camların geçişi için uygun genişlikte olmazlar. Dikey cam kumlama makinelerinde bombeli camları da kumlamak istendiği taktirde cam geçiş yarıklarının genişliği arttırılmalıdır. Bu taktirde de makineden dışarıya yoğun miktarda toz çıkışı oluşmaktadır. Bu nedenle bombeli camların kumlanması için yatay tünel tip otomatik kumlama makinaları tercih edilmektedir. Aşağıda bombe Camların kumlanması için geliştirilen tünel tip kumlama makinalarının sistemi resmedilmiştir. Bu makinalarda aynı zamanda düz camlar da kumlanabilmekte olup maliyet açısından dikey tip kumlama makinalarından daha yüksek maliyettedirler.

Bombeli Cam Kumlama Tesisi
Bombe Cam Kumlama Makinesi Kompresör Seti
Yatay Cam Kumlama Makinesi Vidalı Kompresör Seti
Bombecam

Cam Eşya Kumlama

Cam eşya kumlama diye adlandırdığımız işlemde özellikle ev ve işyeri tipi kullanılan cam bardaklar, sürahiler, süs eşyaları gibi cisimlerin kumlama işlemi ile dekoratif hale getirilmesi işlemidir. Bu tip malzemelerin kumlanabilmesi için çeşitli kumlama kabinleri kullanılmaktadır. Kumlama yapılacak cam eşyaların sığabileceği boyutlardaki bir kabinin içine malzemeler yerleştirilir ve tek tek el ile kumlanır. Bu işlemde çıkan toz kabinin arkasında bulunan toz filtresi tarafından çekilir. Bu kabinlerde bulunan vakumlu kumlama tabancası ile kum püskürtme işlemi gerçekleştirilir. Bu tabancalar iki tip olup 0,6 -1,2 m3/dak hava tüketirler. Aşağıda cam eşya kumlama tesisi için gerekli olan makine ve kompresör seti resimlendirilmiştir.

Cam Eşya Kumlama Tesisi
Kumlama Kabini Kompresör
Tezgah Üstü Kumlama Kabini Pistonlu Kompresör
Kumlama Kabini Vidalı Kompresör
Kumlanmış Cam Bardak Kumlanmış İbrik
 
joomla 3.5
cms joomla